Sofranızı renklendirecek, keyiflendirecek tarifler…

Şefimiz sizler için özenle seçti…

Devamı için tıklayın...

Avrupalılar, son derece besleyici ve bir o kadar da lezzetli olan fasulye bitkisi ile tanışmak için tam 1500 yıl beklediler! Çünkü anavatanı Güney Amerika olan fasulye, Avrupa’ya 16. yüzyılın ilk yarısında getirildi.

Ilıman ve tropik bölgelerde yetiştirilen fasulye, üçüz yapraklı, kelebek çiçekli, tırmanıcı bir bitkidir. Bu bitkinin olgunlaşmış tanelerine “kurufasulye” denir. Günümüzde tüm dünyada beğeniyle tüketilen kurufasulyenin ülkemizdeki en yaygın pişirme yöntemleri pilaki tarzında, etle, sucuk veya pastırma ile pişirmedir. Türk mutfak kültürü içinde önemli ve vazgeçilmez bir yere sahip olan kurufasulyenin besin değeri yüksektir. Yalnızca bir kurufasulye tanesi %25 oranında protein ve %55 oranında karbonhidrat içerir.

İçerdiği hayvansal olmayan protein ve lifli yapısı ile kırmızı etten bir eksiği bulunmayan kuru fasulye vejetaryen beslenme için de bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Gıda uzmanları tüm bunlarla birlikte kuru fasulyenin sağlıklı beslenme diyetlerinde rahatlıkla tercih edilebilecek bir yiyecek olduğunun altını çiziyorlar. Türk mutfağının vazgeçilmez 'milli' yemeği kuru fasulyenin protein ve anorganik tuzlar bakımından da çok zengin olduğunu belirten uzmanlar, bu önemli baklagilin kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğunu, sinirleri kuvvetlendirdiğini kaydettiler. Kuru fasulyenin pişirmeden önce en az 8 saat suda bekletilmesi ve pişirirken de köpüğünün alınması gerekli olduğunu belirten uzmanlar, gaz yapmasının önüne geçmek için de şunu öneriyor: "Baklagillerin gaz yapmasının önüne ıslatmayla geçilir. Çeşidine ve mevsimine göre değişen sürelerde yapılan ıslatmayla baklagillerdeki gaz yapıcı etken oligosakkaritler ıslatma suyuna geçer. Bir gün suda bekletilerek pişirilmelidir".

100 gr'da
Kolesterol :
0
Lif :
4,30 gr
Enerji :
349 kcal
Protein :
22,6 gr
Karbonhidrat :
55,9 gr
Yağ :
1,6 gr
Kalsiyum :
86 mg
Demir :
7,6 mg
Vitamin B1 :
0,54 mg
Vitamin B2 :
0.19 mg
Ürün   Paket Sayısı   Koli Adedi   Ağırlık (kg)
    1 kg 2,5 kg 5 kg   1 kg 2,5 kg 5 kg   1 kg 2,5 kg 5 kg
1 Paket   - - - - - - 1 2,5 -
1 Koli   12 6 - - - - 12 15 -
1 Palet   504 294 - 42 49 - 504 735 -
Kurumsal | Ürünlerimiz | Medya | Besin Değerleri | İletişim Her hakkı saklıdır © 2012